Apie mane

Mano nuotrauka
Adresas: Dariaus ir Girėno g. 6 Aukštadvaris LT - 21254 Telefonas: 8 528 65234 Dirbame: pirmadienį - penktadienį nuo 10.00 iki 18.00 val.

2016 m. gruodžio 23 d., penktadienis

Gražių Kalėdų ir laimingų Naujųjų metų!


Kviečiame į "UOGIENIŲ KALĖDAS"

Ateikite pasidžiaugti atėjusiomis gražiausiomis metų šventėmis. Žaisime, pramogausime, degustuosime uogienes ir išrinksime skaniausią "Uogienių Uogienę". Iki susitikimo!

2016 m. gruodžio 19 d., pirmadienis

Prieškalėdiniai stebuklai vyksta


Kalėdos - stebuklingas metas... 
Kalėdų senelio padėjėjai į mūsų biblioteką atgabeno dovanų: sėdmaišį ir kilimėlį. Matyt, išties geri buvome ir daug knygučių skaitėme 😊. Džiaugiasi ir dėkoja visi, maži bei dideli bibliotekos lankytojai!
Atėjusius į biblioteką pasitinka Sniego senis ir elnias Rudolfas iš knygų.

2016 m. gruodžio 12 d., pirmadienis

"Knygų Kalėdos": pasidalinkite gerumu!

Kalėdų dvasią Aukštadvario bibliotekoje jau skleidžia lankytojų padovanotos knygos. Ačiū visiems besidalinantiems, Kalėdų senelis Jums turėtų būti dosnus 😊.

Kviečiame visus prisijungti prie akcijos ir pradžiuginti bibliotekos skaitytojus nauja vertinga literatūra. „Knygų Kalėdų“ akcija tęsis iki sausio 6 d., tad iki to laiko  dar suspėsite bibliotekai padovanoti naujų knygų.

Kviečiame dalyvauti konkurse "Knyga, pakeitusi mano gyvenimą"

























Tradicija tapusi akcija „Knygų Kalėdos“ jau šeštus metus keliauja po Lietuvą. Šių metų akcijos tema – knygos, kurios keičia gyvenimą. „Knyga gali įkvėpti, padėti atsakyti į klausimus, spręsti problemas, jaustis stipresniam, kovoti už savo teises ir ateitį“, – teigia šios akcijos iniciatorė, Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Kaip manote Jūs, ar perskaityta knyga gali būti postūmis, nuo kurio prasideda esminiai gyvenimo pokyčiai? Kokia knyga buvo lemtinga jūsų gyvenime? Savo mintimis iki š. m. gruodžio 21 d. dalinkitės Lietuvos bibliotekininkų draugijos skelbiamame konkurse „Knyga, pakeitusi mano gyvenimą“.
Daugiau informacijos apie konkurso sąlygas rasite http://www.lbd.lt/?p=7925   

2016 m. lapkričio 18 d., penktadienis

Optinės iliuzijos: kaip mus apgauna akys ir smegenys

Ar jums teko matyti supermėnulį? Kaip tik šiomis naktimis pakėlę akis į pragiedrėjusį dangų galėjome jį išvysti – neįprastai didelį dangaus šviesulį. Jis atrodo 14 % didesnis, negu matomas įprastai. Žinoma, Mėnulis staiga neužaugo, o jo padidėjimas – tai viena iš daugybės optinių iliuzijų, kuri atsirado mėnulį lyginant su kitais objektais, kai jis skriejo netoli horizonto, artimiausia Žemei trajektorija.
Šiuo metu optinės iliuzijos, jų suvokimas ir žmogaus smegenų galimybės – populiari pokalbių ir bibliotekoje pateikiamų užklausų tema. Jomis domisi ir vaikai, ir suaugę. Norėjome pažvelgti į jas iš mokslinės pusės, ne vien stebėtis, bet ir išsiaiškinti, kodėl mes kartais matome tai, ko nėra, kodėl mums atrodo, kad objektai juda, nors jie stovi vietoje ir kaip mūsų akys nespalvotą daiktą staiga gali išvysti spalvotai.
Aukštadvario biblioteka, atsižvelgdama į savo lankytojų vaikų ir jaunimo interesus bei norėdama pritraukti juos į bibliotekos renginius, kaip įžangą į šių metų „Šiaurės šalių bibliotekų savaitės“ projektą, kurio tema – „Ateitis“, pakvietė svečius iš Energetikos ir technikos muziejaus su edukacine programa „Iliuzijos – mokslas, mistika ar apgaulė?“.
Įvairias iliuzijas išvysti ir pajusti bei sužinoti jų atsiradimo priežastis galėjo susirinkusieji į edukacinę programą „Iliuzijos – mokslas, mistika ar apgaulė?“ bibliotekoje. Ją vedė  Energetikos ir technikos muziejaus gidas, edukatorius Vilius Mateika. Pirmiausia jis klausytojams paaiškino, kas apskritai yra iliuzija ir kodėl mes ją matome ar jaučiame. Iliuzija – iškraipyta pojūčių interpretacija, kai realybė suvokiama ne tokia, kokia ji yra. Iliuzijos skirstomos į klausos, vizualines, uoslės, taktilines (lytėjimo), skonio, somatines ir bendras. Išorinis mūsų pasaulio suvokimas prasideda akimis, o baigiasi smegenyse. Taigi dėl daugelio iliuzijų atsiradimo „kaltos“ mūsų akys arba smegenys.
Dažniausiai pasitaiko bei geriausiai suprantamos yra optinės iliuzijos. Įvairiausių jų pavyzdžių pamatė ir jų priežastis aiškinosi gausiai į edukacinį užsiėmimą susirinkęs jaunimas. Užsiėmimo dalyviai ne tik sužinojo, kas yra iliuzijos, kaip jos susidaro, kas yra miražas ar pareidolija, bet ir stebėjosi dirbtine perspektyva, judančiais paveikslėliais bei patys eksperimentuodami atrado kitų stulbinančių optinių apgaulių. Programos vedėjas paaiškino, kodėl vienodos spalvos objektus, esančius skirtingo tamsumo fone, mes matome kaip tamsesnius ar šviesesnius, kodėl vienodo ilgumo brūkšniai atrodo skirtingi, kaip nespalvotą fotografiją mūsų akys kurį laiką mato spalvotai. Išsiaiškinome, kaip vaizdą keičia skirtingų spalvų akinių lęšiai, o miražą, pasirodo, gali išvysti ne vien dykumoje klajojantys beduinai, bet ir mes, važiuodami asfaltuotu keliu karštą vasaros dieną. Vaikus stulbino panaudojus pagalbines priemones – metalinius cilindrus – paveiksle matomi vaizdai, kurių nė neįtarė ten esant. 
Popietė buvo kupina atradimų, susižavėjimo ir nustebimo šūksnių. Dar kartą įsitikinome, kad mūsų pasaulis ne visada yra toks, kokį jį matome. Jame slypi daugybė paslapčių, kurių maža dalelė atsiskleidė ir šios edukacinės programos dalyviams. Tereikia būti smalsiais ir žingeidžiais, juk šiandien jau žinoma, kad smegenys, kaip ir raumenys, gali būti treniruojamos!

Pastaruoju metu biblioteka atlieka ne tik skaitymo, leidinių skolinimo ir interneto paslaugų teikimo funkcijas. Į biblioteką vis dažniau bendruomenės kviečiamos dalyvauti edukaciniuose užsiėmimuose, susitikimuose, stebėti filmus, klausytis paskaitų. Tokie netradiciniai užsiėmimai bibliotekoje lavina bendruomenės narius, atskleidžia naujas bibliotekų galimybes ir paverčia jas mėgstama laiko leidimo vieta. 




Kviečiame bibliotekos lankytojus siūlyti savo idėjas veiklai bibliotekoje, o mes pasistengsime jas įgyvendinti.

2016 m. lapkričio 11 d., penktadienis

Poezija – kalbėjimas iš širdies

Susitikimas su T. Balkute –Zolotuchiniene Aukštadvario bibliotekoje
Kaip gi geriausiai nusakyti rudeniškas nuotaikas, tą ramybę ir ūkanotą tylą, jei nei poezijos posmu. Tai patvirtino Aukštadvario bibliotekoje įvykusi poezijos popietė „Rudens kalbėjimas“. Į ją pakvietėme trakietę poetę, Trakų krašto literatų brolijos „Aukuras“ vadovę Teresę Balkutę - Zolotuchinienę,  atvyko kuriančios ir eiliuotą žodį mylinčios Aukštadvario moterys, kiti svečiai. Vasara kvepianti žolelių arbata ir rudeninis antaninių obuolių dvelksmas sutelkė į glaudų būrį ir padėjo sukurti šiek tiek nostalgišką ir lyrišką nuotaiką.
Viešnia T. Balkutė – Zolotuchinienė pristatė savo neseniai išleistą knygą „Rasti ar prarasti“. Joje randame naujausius eilėraščius, pamąstymus ir autorės vaikystės, jaunystės atsiminimus. Nelengvo gyvenimo užgrūdinta poetė lieka ištikima savo kūrybos temoms: žmogaus jausmai, moralinės dilemos, tautos ir Tėvynės istorija, gamtos grožis ir didybė. Jautriai nuskambėjo prisiminimai apie vaikystę, prabėgusią karo ir pokario metais, apie šeimos netektis, pasiryžimą siekti šviesesnio gyvenimo. Smagu, kad autorė rašo ir dzūkiška tarme, taip įamžindama gimto krašto atmintį. Dzūkiškai eiles padeklamavo ne tik ji pati, bet ir N. Verseckienė, kuri ilgoką eilėraštį apie kaimo turgų išmokusi atmintinai ir ne kartą jį deklamavusi įvairiuose susibūrimuose.
Susitikime savo eiles skaitė aukštadvarietės Liongina Šovienė, Nijolė Verseckienė, Nijolė Šeškuvienė. Pusiau juokais, pusiau rimtai buvo užsiminta, kad sudėjus Aukštadvario literatų kūrybą išeitų visai nemažas leidinys. Išties džiugu, kad šiame krašte yra tiek meniškos prigimties žmonių. Popietės metu net nerepetuotos darniai skambėjo moterų atliekamos lietuvių liaudies ar pagal lietuvių klasikų eiles sukurtos dainos.

Įsitikinome: mums reikia poezijos, kuri padeda suprasti pasaulį ir pajusti jį širdimi, ir pokalbių apie bendražmogiškuosius dalykus. Dėkojame T. Balkutei – Zolotuchinienei už nuoširdų bendravimą, jos eilių skambesį ir linkime neliūdno ir įkvepiančio  rudens.







2016 m. spalio 26 d., trečiadienis

2016 m. spalio 5 d., trečiadienis

"Keliaujanti literatūrinė vaistinė" Aukštadvaryje

Vilniaus apskrities A. Mickevičiaus bibliotekos projekto „Keliaujanti literatūrinė vaistinė“ ratais į Aukštadvario biblioteką atriedėjo reto ir labai įdomaus amato meistras – knygrišys Rimas Supranavičius. Atvažiavo ne šiaip pasisvečiuoti, o papasakoti aukštadvariečiams apie labai seną amatą – knygrišystę ir pamokyti, kaip patiems pasidaryti knygelę.
R. Supranavičius, pagal kilmę dzūkas iš Veisiejų,  jau apie 30 metų darbuojasi Vilniaus universiteto bibliotekoje knygrišiu – restauratoriumi. Sukaupta patirtimi ir žiniomis noriai dalinasi su visais besidominčiais, aktyviai dalyvauja įvairioje kultūrinėje veikloje. Jis buvo Vilniaus knygrišių gildijos įsteigimo  2003 m. iniciatorius ir jai vadovauja ligi šiol. R. Supranavičius dalyvauja amatininkų klubo „Dvaro meistrai“ veikloje. Šie nagingi žmonės stengiasi, kad senieji mūsų protėvių amatai nebūtų užmiršti, o ypač skatina jaunimą su jais susipažinti ir domėtis, todėl „Dvaro meistrai“ dalyvauja įvairiose mugėse, šventėse, edukacinėse programose.
Jaunieji knygos mylėtojai iš tikro knygos meistro lūpų išgirdo apie knygos istoriją, jos raidą, popieriaus gamybą, jo rūšis. Galėjo palaikyti rankose vaškinę lentelę ir įrėžti joje kokį nors ženklą ar raidę, pamatyti knygos nešiojimo viduramžiais būdą, kai ji specialiame krepšyje buvo pririšama prie diržo. Taip pat išvydome meistriškai Rimo Supranavičiaus padarytas, istoriniais ornamentais išpuoštais viršeliais knygas.
Kiekvienas užsiėmimo dalyvis pasigamino suvenyrinę knygelę, jos viršelį papuošė specialiais įrankiais odoje įspausdami Renesanso laikotarpio spaudus. Ne visus vaikų sumanymus pavyko įgyvendinti, bet dabar jie žino, nuo ko pradėti, norint pasidaryti ir įrišti knygą, kokie instrumentai tam reikalingi. Įspausti papuošimams prireikė ne vien susikaupimo, kantrybės, o ir fizinės jėgos. Teko ir draugus į pagalbą pasitelkti. Daug kas savo knygeles pasikabino ant kaklo ir žadėjo ten įsirašyti eilėraštį, prasmingas mintis ar slaptą svajonę. O bibliotekai padovanotoje meistro sukurtoje knygelėje kito susibūrimo metu įrašysime palinkėjimus bibliotekai ir vieni kitiems.

Edukacinėje laboratorijoje dalyvavo gausus būrys jaunuomenės: Aukštadvario gimnazistai ir pradinukai, Vaikų dienos centro lankytojai, Trakų meno mokyklos Aukštadvario dailės skyriaus mokiniai. Į renginį susirinko tiek smalsuolių, kad darėsi ankšta, tačiau visi džiaugėsi maloniu bendravimu ir įgytomis žiniomis. Vaikai ypač žavėjosi ir stebėjosi knygrišystės meistru R. Supranavičiumi, jo gebėjimais bei kantrybe.
"Vaistų" nuo nuobodulio ir nežinojimo tikrai gavome!






2016 m. rugsėjo 23 d., penktadienis

Jeigu domina senoji knygrišyba - ateik į biblioteką


Vaikus ir jaunimą kviečiame į edukacinį užsiėmimą rugsėjo 28 d. 14.30 val. Aukštadvario bibliotekoje.

2016 m. rugsėjo 11 d., sekmadienis

Kam reikalingi seni laikraščiai?







































Ateikite į biblioteką Dariaus ir Girėno g. 5 Aukštadvaryje ir sužinosite.

2016 m. rugpjūčio 18 d., ketvirtadienis

Kviečiame į kiną

Trakų viešosios bibliotekos projektas "Migruojantis kinas" kviečia į filmo "Mažasis princas" peržiūrą
 Aukštadvario bibliotekoje rugpjūčio 30 d. 14 val. 
Filmo trukmė - 1 val. 50 min.
Išleidimo data: 2015 m.
Režisierius: Mark Osborne
Autorius: Robert Persichetti Jr.
Redaktoriai: Matt Landon, Carole Kravetz
Muzika: Hansas Zimmeris, Richard Harvey

2016 m. birželio 29 d., trečiadienis

2016 m. birželio 21 d., antradienis

Turime naujų knygų!

Nauji detektyvai, romantiniai romanai, nuotykiai, knygos besimokantiems skaityti ir paaugusiems - jau bibliotekoje. Kviečiame užsukti ir išsirinkti.

2016 m. birželio 20 d., pirmadienis

Aukštadvariečiai, dalyvaukime ir laimėkime!


Jeigu Jums per mažai informacijos - kreipkitės į bibliotekininkę.

2016 m. balandžio 27 d., trečiadienis

Dailės darbų paroda Aukštadvario bibliotekoje

Aukštadvario biblioteką Nacionalinės bibliotekų savaitės metu papuošė Trakų meno mokyklos Aukštadvario filialo mokinių dailės kūrinių paroda „Matau pasaulį kitaip“. Vaikus moko ir parodą parengė  mokytoja Nijolė Mečkovskaja.
Parodoje – spalvingi ir grafiniai piešiniai, nepaprasti skėčiai, batai iš fantazijos šalies, kitaip tariant – spalvų, formų ir vaizduotės šventė.

Skubėkite pamatyti iki gegužės 27 d. Dariaus ir Girėno g. 6 Aukštadvaryje.

2016 m. balandžio 21 d., ketvirtadienis

XVI NACIONALINĖ BIBLIOTEKŲ SAVAITĖ. BIBLIOTEKOS LAUKIA JŪSŲ!


Aukštadvaryje viešėjo rašytoja Aldona Ruseckaitė

2016-uosius metus Lietuvos Respublikos Seimui paskelbus  Bibliotekų metais, šalies bibliotekininkai, kultūros žmonės ir visi bibliotekų bičiuliai apsidžiaugė ne tik bibliotekoms skirtu dėmesiu, bet ir galimybe visapusiškai pristatyti atsinaujinusias, sustiprėjusias bibliotekas, atskleisti teikiamų paslaugų plėtrą ir naudą visuomenei. Pačios bibliotekos stiprins tarpusavio bendradarbiavimo ryšius, nes bus nemažai kartu vykdomų projektų, renginių. Bibliotekų metai vyksta  vadovaujantis moto „Stiprios bibliotekos – stipri visuomenė“, tad norėtųsi, kad ta stiprybė būtų ne vien moralinė, bet ir išreikšta praturtėjusiais bibliotekų fondais, atnaujintais ir naujais pastatais, pakelta darbuotojų kvalifikacija. Jos Ekscelencija Prezidentė D. Grybauskaitė Bibliotekų metų atidarymo iškilmėse sakė: „Esame skaitanti, kultūringa tauta, norinti žinių ir šviesos. Tokios tautos nei sugniuždysi, nei sutraiškysi, nei pažeminsi. Knyga visoms kartoms visada buvo žinių, pasitikėjimo savimi, šviesos šaltinis“.
Apie tai kalbėdama Aukštadvario žemės ūkio mokyklos aktų salėje balandžio 18 d. įvykusį susitikimą su rašytoja, poete, Maironio lietuvių literatūros muziejaus direktore, literatūros tyrinėtoja Aldona Ruseckaite pradėjo Aukštadvario gimnazijos bibliotekos vedėja Aldona Šumskienė. Ji priminė, kad netrukus – balandžio 23 – 29 dienomis – minėsime Nacionalinę bibliotekų savaitę, kurios metu bibliotekose vyks gausybė renginių, susitikimų, pristatymų. Aukštadvaryje taip pat stipriname visų kultūros, švietimo įstaigų, tarp jų ir bibliotekų, bendradarbiavimą, tad daugelis renginių vyksta suvienijus jėgas, šį sykį – Aukštadvario gimnazijos ir Trakų viešosios bibliotekos Aukštadvario filialo bibliotekų.

Suteikus žodį renginio viešniai A. Ruseckaitei, išgirdome jos mintis apie kūrybą, joje gvildenamas moralines dilemas, poezijos ir prozos gimimą. A. Ruseckaitė yra išleidusi 13 grožinės literatūros knygų, daug literatūros istorijos tyrinėjimų, įvairiuose leidiniuose ir periodikoje publikuojami jos straipsniai apie rašytojus (ypač mėgstama tema – XIX a. pabaigos – XX a. pradžios lietuvių rašytojos moterys). Už kūrybą, muziejininkės ir visuomeninę veiklą rašytoja apdovanota gausybe premijų, tarp kurių yra Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino 2-ojo laipsnio medalis, J. Aisčio, B. Brazdžionio, G. Petkevičaitės – Bitės literatūrinės  premijos, LR Kultūros ministerijos premija. 2015 m. jai suteiktas Įsimintiniausios Kauno menininkės titulas, o šiais metais apdovanota Vyriausybės kultūros ir meno premija. Tad pažintis su šia talentinga ir darbščia asmenybe buvo įdomi tiek mokiniams, tiek visai Aukštadvario bendruomenei.
Betarpiškai ir paprastai rašytoja pasakojo apie savo vaikystę, gyvenimo kelią, darbus. Pareiškė savo nuomonę apie poeziją, jos žodžiais, „poezijos gimimą ir eilėraščių rašymą, kas yra skirtingi dalykai“. Viešnia dalinosi patirtimi, kaip atsiranda idėjos knygai, kaip nelengvai tenka prie jų triūsti. Per pastaruosius 4 metus išėjo 3 autorės romanai ir poezijos knyga. Plataus atgarsio sulaukė biografiniai kūriniai „Šešėlis JMM. Maironio gyvenimo meniniai biografiniai etiudai“ ir paskutinysis – „Žemaitės paslaptis“. Rašytoja  atskleidė, kad jai atgaiva ir poilsis yra gamtos stebėjimas ir fotografavimas. Jaunimui A. Ruseckaitė palinkėjo ieškoti ir surasti kiekvienam savo kelią.
Kaip padėka viešniai ir pagarbos ženklas Maironiui nuskambėjo Aukštadvario regioninio parko kultūrologės R. Balsevičiūtės bei gimnazistės I. Baškevičiūtės sudainuota daina Maironio žodžiais „Miškas ūžia“, joms antrino Senjorų asociacijos moterų atlikta daina „Oi neverk, motušėle“, kurios žodžius irgi sukūrė Maironis, nors dažnai manoma, kad tai liaudies daina.

Nors rašytoja sakė, kad kol kas naujo romano rašyti neketina, aukštadvariečiai nekantriai lauks naujų jos knygų ir susitikimų su autore, o kas dar nebuvo – keliaus į Maironio lietuvių literatūros muziejų Kaune.